دوشنبه 31 شهریور 1399
Mon 21 Sep 2020
ساعت:16:05:39
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

چهارشنبه, 08 ارديبهشت 1395 ساعت 12:09

پیش بینی نرخ ارز در سال 95 مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در پنجمین جلسه کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد ایران آفت های دو نرخی بودن ارز و اقتصاد دستوری بررسی شد.

در ابتدای این جلسه ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران با بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود گفت: اگر به دنبال اقتصادی فعال و پویا هستیم باید توجه ویژه ای به بازار سرمایه داشته باشیم.

در ادامه ابراهیم عنایت یکی از اعضای کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد اعلام کرد: بزرگ ترین آفت بازار سرمایه این است که افراد تنها برای نفع شخصی خود عمل می کنند.

در ادامه محمد مهدی مؤمن زاده دبیر کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد گفت: در حال حاضر زمینه کاهش نرخ سود بانکی وجود ندارد.

وی ادامه داد : اگر ترازنامه بانک ها را مشاهده کنیم متوجه می شویم که نرخ سود علی الحسابی که بانک ها پرداخت کرده اند از نرخ سود قطعی تسهیلاتشان بیش تر بوده است و این می تواند یکی از دلایل عدم کاهش نرخ سود بانکی باشد.

مؤمن زاده اظهار داشت: براساس آمار جدیدی که ارائه شده رسماَ اعلام شد 45 درصد منابع بانکی منجمد شده است و بانک ها امکان اعطای تسهیلات را ندارند.

وی تصریح کرد: در بحث حقوق قراردادها، چه قراردادهایی که دستورالعمل های آن به صورت دولتی نوشته شده است و چه قراردادهایی که  دستورالعمل آن در بازار سرمایه وجود دارد، به آموزش های ریشه دارتری نیازمندیم.

دبیر کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد اظهار داشت: بحث قراردادها و نکاتی که در خصوص انتقال مالکیت و حقوق دارایی ها به وجود می آید  مهم ترین مشکل در خصوص تشکیل بازار بدهی است.

در ادامه محمد امین خانلرخانی عضو کمیسیون بازار سرمایه کمیسیون خانه اقتصاد با ارائه پژوهشی در خصوص بررسی شاخص نرخ بورس از سال 1376 تا 1393 اعلام کرد: براساس این آمارها  می توان نتیجه گرفت که با کاهش یا افزایش دستوری نرخ بهره نمی توان انتظار خاصی در بازار سرمایه داشت.

وی ادامه داد: طبق یافته های این تحقیق رشد شاخص نرخ بورس مبتنی بر نرخ تورم بوده است؛ و هرجا GDP  رشد پیدا کرده است ما با کاهش نرخ شاخص بورس مواجه بوده ایم.

خانلرخانی اظهارداشت: براساس این مدل بین نرخ بهره و شاخص بورس نمی توان رابطه معناداری پیدا کرد.

در راستای صحبت های خانلرخانی رئیس خانه اقتصاد ایران گفت: نرخ بهره در ایران دستوری است و رقابتی وجود ندارد، بنابراین نرخ دستوری هیچ تأثیری در اقتصاد نمی گذارد.

در ادامه محمد مهدی مؤمن زاده نیز در این خصوص اعلام کرد: وقتی فضای واقعی اقتصاد فعال می شود به تبع آن تعداد سفته سازی ها کاهش می یابد و هرجا افزایش نرخ ارز داشتیم با افزایش شاخص بورس نیز مواجه بوده ایم.

در ادامه سعیده امیر احمدی نایب رئیس کمیسیون بازارسرمایه خانه اقتصاد با ارائه آمارهایی به بررسی و پیش بینی نرخ ارز در سال 95 پرداخت و اعلام کرد: اگر شرایط برهمین اساس تا سال آینده پیش رود و نرخ دارایی های ارزی به نقدینگی 31 درصد باشد می توان پیش بینی کرد که دولت با یک رفتار منطقی نرخ ارز را در سال 95 تا 3446 تومان در بازار آزاد مدیریت کند.

در ادامه ابراهیم عنایت دیگر عضو کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصادنیز طی سخنانی گفت: ما در ارتباط با دولت های خارجی و سرمایه گذاری این شرکت ها با مشکل دو نرخی بودن ارز مواجه هستیم؛ این دو نرخی بون ارز موجب شده است که سرمایه گذاران خارجی تمایلی برای سرمایه گذاری در ایران نداشته باشند.

در ادامه حسین سلیمی دیگر عضو کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد گفت: امیدواریم انتخابات بدون حاشیه باشد و مشکل جدیدی به فضای پر آشوب تولید و صنعت تحمیل نکند.

لیلا شیرزاد - خبرنگار خانه اقتصاد ایران

بازدید 2106 بار آخرین ویرایش در شنبه, 26 تیر 1395 ساعت 15:42

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس