دوشنبه 31 شهریور 1399
Mon 21 Sep 2020
ساعت:15:04:10
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

چهارشنبه, 08 ارديبهشت 1395 ساعت 12:11

لزوم تجدیدنظر در نحوه صدور مجوزهای شرکت های حمل و نقل مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در دهمین جلسه کمیسیون امور گمرکی  و حمل و نقل خانه اقتصاد  ایران بر تجدید نظر در نحوه صدور مجوز ها تأکید شد.

در ابتدای این جلسه زوریک آبراهامیان نایب رئیس کمیسیون گمرک خانه اقتصاد ایران با اعلام مخالفت خود درباره فروش مجوزها گفت: در بخش حمل و نقل تنها شرکت های  کریر و فوروارد متولی صدور مجوزها هستند. چراکه فعالیت کریرها سرمایه گذاری است و تحت کنترل فورواردرها فعالیت می کنند.

آبراهامیان تصریح کرد: دغدغه امروز فعالان اقتصادی فروش مجوزهای حمل و نقل است. چرا شرکتی باید این مجوز را دریافت کند و بعد با قیمتی حدود 320 میلیون تومان آن را به فروش برساند. این در حالی است که هدف اصلی شخصی که این مجوزها را اخذ می کند باید تأسیس شرکت و کارآفرینی باشد نه فروش. بدیهی است که با فروش این مجوزها کارآفرینی و اشتغال از بین می رود.

وی ادامه داد: با این شرایط واسطه گری رونق می یابد در صورتی که کار شرکت های حمل و نقل بطور کل خدماتی است و متأسفانه در ایران کار شرکت های خدماتی برای مردم ملموس نیست.

در ادامه حوران دخت عمادزاده یکی از اعضای کمیسیون امور گمرکی خانه اقتصاد گفت: در حال حاضر با توجه به قیمت بسیار پایین نفت، توجه دولت به بخش های دیگر جلب شده است مثل صنعت حمل و نقل که بسیار سود آور است و دولت با توجه به پتانسیل هایی که این بخش دارد می تواند از این راه بخشی از کاهش قیمت نفت را تأمین کند.

وی ادامه داد: گمرک به عناوین مختلف شرکت های حمل و نقل را به عنوان قاچاقچی می شناسد و بر سر مسائل بسیار کوچک شرکت ها را جریمه می کند و به تعزیرات می فرستد. این  باعث می شود که این شرکت ها نتوانند به کار خود ادامه دهند.

عمادزاده تصریح کرد: خریدار  مجوزهای 800 میلیون تومانی معمولاَ کسانی هستند که مشمول جرایم سنگین میلیارد تومانی شده اند و  قادر به بازپرداخت آن نیستند. این افراد شرکت های قبلی خود را به حالت پلمپ و ایستا درمی آورند و شرکت جدید را  که مبلغ آن برایشان مبلغی نیست خریداری می کنند و به کار خود ادامه می دهند که معمولاَ در کار جدید هم تخلف دارند .

وی ادامه داد:  وقتی این افراد و شرکت ها را ریشه یابی می کنیم به  شرکت های کریر می رسیم چرا که این شرکت ها قدرت ریسک پذیری بالایی در کار خلاف  دارند.

عمادزاده اظهار داشت: برنامه ای که سازمان راهداری درباره صدور مجوزها ارائه کرده است بسیار غلط است. در واقع سازمان راهداری با کار خلاف همراهی می کند و بی دلیل برای صدور مجوز یک شرکت تاز ه تأسیس 15 میلیون دریافت می کند که قبلاَ این مبلغ کم تر از 500 هزار تومان بوده است.

وی ادامه داد: این کار به حمل و نقل لطمه می زند و افراد را به کار خلاف تشویق می کند.

عمادزاده تصریح کرد: سازمان راهداری خود مشوق خلاف کارهاست. باید نحوه صدور مجوز  را تغییر دهد و با دقت به عمق این مسئله می توان به تبانی های این قضیه پی برد.

سعید جهاندیده یکی دیگر از اعضای کمیسیون گمرک خانه اقتصاد در راستای دریافت مجوز گفت: بهتر است برای دریافت مجوز سابقه را ملاک قرار دهند.

در ادامه زوریک آبراهامیان نایب رئیس کمیسیون گمرک خانه اقتصاد در راستای صحبت های دیگر اعضا اعلام کرد: وقتی شرکت ها به لحاظ گمرکی به مشکل برمی خورند و نمی توانند جریمه های خود را پرداخت کرده و فعالیت کنند یک شرکت دیگری را راه اندازی می کنند و مجوزی برای آن تهیه می کنند و شرکت قبل را غیرفعال نگه داشته و کارهای خود را با نام شرکت فعلی انجام می دهند و به ترانزیت خود ادامه داده و بارنامه ها را به اسم شرکت فعلی به ثبت می رسانند که این مشکل را باید ریشه یابی کرد.

وی ادامه داد:کار کریر متفاوت از کار فورواردر است و وظایف این ها کاملاَ جدا و متمایز از یک دیگر است.

در خاتمه این جلسه فرشید دوانی یکی دیگر از اعضای کمیسیون گمرک خانه اقتصاد با بیان این که نظری مخالف حضار داشته گفت: هرجایی که سدی ایجاد شود آب راه خود را پیدا می کند. یکی از دلایل ایجاد فساد سخت شدن کارهاست. وی ادامه داد: این سد و آزمون در مورد اخذ مجوز شرکت های حمل و نقل باید از بین برود و ملاک ارجحیت؛  میزان اشراف به امور باشد.

بازدید 1806 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس