دوشنبه 31 شهریور 1399
Mon 21 Sep 2020
ساعت:15:09:46
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

چهارشنبه, 08 ارديبهشت 1395 ساعت 12:23

اقتصاد مقاومتی؛ سرفصل مدیریتی توسعه اقتصادی کشور مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در  سیزدهمین جلسه کمیسیون توسعه صادرات  خانه اقتصاد ایران بر لزوم اجرایی شدن کامل بندهای اقتصاد مقاومتی و افزایش صادرات به خصوص صادرات غیرنفتی در سال پیش رو تأکید شد.

به گزارش سایت خانه اقتصاد ایران، در ابتدای این جلسه ابراهیم جمیلی رییس خانه اقتصاد ایران ضمن تبریک سال نو و هم چنین تقدیر از عملکرد کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران در خصوص پیش بینی رشد اقتصادی در سال 1395 افزود: به عقیده من در 6 ماهه نخست سال به دلیل تصویب نشدن بودجه، به خصوص بودجه عمرانی که می تواند محرک بخش اقتصادی کشور باشد؛ شاهد هیچ گونه اتفاقی در اقتصاد کشور نخواهیم بود.

وی ادامه داد: در سطح بین المللی نیز فضای جهانی منهای آمریکا تا حدی به روی ایران گشوده شده است.

 جمیلی تصریح کرد: بزرگ ترین ماحصل برجام در واقع اختلاف افکندن بین اروپا و آمریکاست، و این امری بسیار ارزشمند است.

وی تأکید کرد: تا زمانی که اروپا در کنار آمریکا  قرار نگرفته بود تنها یک قطعنامه علیه ایران صادر شده بود. و این اشتباه ما بود که باعث شدیم اروپا نیز در کنار آمریکا به تحریم ما روی آورد.

جمیلی افزود: یکی از اشتباهات دولت این بود که توقع مردم را از دستاوردهای برجام زود بازده کرد در حالی که این دستاورد در طولانی مدت خود را نشان خواهد داد.

وی ادامه داد: پیش زمینه هایی برای رشد اقتصادی همانند تک نرخی شدن ارز و ثبات نرخ ارز وجود دارد که با ادامه این روند حدس من این است که در سال 95 با یک رشد 5/1 تا 2 درصد روبه رو خواهیم بود.

 

سرمایه گذاری بر روی ظرفیت های کشور؛ مهم ترین بحث اقتصاد مقاومتی

در ادامه کیومرث کرمانشاهی رییس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران در خصوص حجم تجارت خارجی کشور در سال گذشته یادآور شد: حجم تجارت خارجی کشور نسبت به گذشته پایین آمده است و این یعنی این که رکود بر بازار حاکم بوده است.

وی در توضیح عملکرد تجارت خارجی در سال گذشته افزود: در سال 94 در تجارت خارجی نه تنها شاهد رشدی نبودیم بلکه دچار عقبگرد نیز بوده ایم.

کرمانشاهی اظهار داشت: به اعتقاد من در سال پیش رو هم باید عقب ماندگی سال گذشته جبران گردد و هم به رشدی که پیش بینی شده است دست یابیم و تمام این مسائل در صورتی امکان پذیر است وعده های دولت در زمینه تک نرخی شدن ارز، کنترل تورم و غیره عملی شود.

وی ادامه داد: من به صراحت اعلام می کنم که در حال حاضر دولت باید تعیین تکلیف کند که چه کاری می خواهد انجام دهد و به دنبال چه هدفی است، اگر تنها می خواهد در پی صنایع بزرگ باشد؛ وضع به همین صورت باقی خواهد ماند و ما شاهد تغییرات در هیچ عرصه ای نخواهیم بود، تنها راه حل این است که در سال پیش رو، دولت توجه خود را از صنایع بزرگ کم بازدهی همانند خودرو سازی به صنایع کوچک و متوسط معطوف سازد.

کرمانشاهی افزود: در واقع مهم ترین بحث اقتصاد مقاوتی نیز تأکید بر سرمایه گذاری روی مزیت های موجود در کشور است. در دنیای فعلی اگر خواهان پیشرفت هستیم، بایستی براساس برنامه حرکت کنیم.

در خاتمه جلسه رییس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران از تشکیل نشدن شورای عالی صادرات به شدت ابراز ناراحتی کرد و خواستار رسیدگی دولت به این امر گردید.

بازدید 2131 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس