دوشنبه 31 شهریور 1399
Mon 21 Sep 2020
ساعت:17:04:54
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

چهارشنبه, 01 ارديبهشت 1395 ساعت 09:56

رئیس خانه اقتصاد ایران خواهان عزم ملی برای افزایش صادرات شد مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران در این جلسه از حاضرین و بخصوص رایزنهای بازرگانی کشور در سفارتخانه های مختلف درخواست کرد که با هم افزایی تجربه و آسیب شناسی مشکلات موجود، بدنبال ارائه راهکارهایی جهت دوبرابر کردن توان صادراتی کشور در این برهه حساس باشند.

جلسه مشترک خانه اقتصاد ایران و رایزنان های بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در ۲۴ کشور عصر روز شنبه در سالن تلاش تهران برگزار شد. این جلسه با هدف آشنایی رایزنان تجاری مستقر در سفارت خانه های جمهوری اسلامی ایران، در کشورهایی که با ایران مبادلات تجاری دارند و همچنین معرفی دستاوردها و برنامه های پیشنهادی خانه اقتصاد ایران با سه هدف عمده بیان انتظارات رایزنان از بخش خصوصی، بیان انتظارات خانه اقتصاد از رایزنهای تجاری و جمع بندی در مباحث مطرح شده به منظور تسهیل مبادلات بازرگانی با این کشورها و تسهیل در جذب سرمایه گذاری های مالی خارجی در دوران پساتحریم و یافتن راه حل هایی به منظور گسترش صادرات کشور و همچنین جذب سرمایه های ایرانیان خارج از کشور با بهره گیری از معرفی بازرگان خوشنام بخش خصوصی با بیان نقطه نظرات فعالان بخش خصوصی و رایزنان تجاری برگزار شد. در این جلسه رایزنان نیز به اختصار به بیان نقاط قوت و محدودیت های کشورهای محل ماموریتشان پرداختند.

بدنبال افزایش دوبرابری صادرات باشیم

ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران ضمن خوش آمدگویی به حاضران گفت: کشور ما در شرایط خاصی قرار دارد و این حساسیت به گونه ای رقم خورده است که فکر نمی کنم کشور هیچ گاه در هیچ برهه ی تاریخی با این شرایط روبرو شده باشد. وی تصریح کرد: در شرایط پیش آمده هم اکنون بدون هیچ تبلیغی علاقمندی به ایران زیاد شده است که این موضوع ارزش بالایی را دارد و این بسته به توانایی ما دارد که تا چه اندازه می توانیم از فرصت بدست آمده نهایت استفاده را ببریم.

جمیلی ضمن بررسی دقیق و آسیب شناسانه قصد و نیات واقعی هیات های تجاری خارجی در ماههای اخیر افزود: در حال حاضر از میان کشورهایی که در این مدت هیات های تجاری به ایران گسیل کرده اند ما شاهد هستیم قصد اصلی آنها فروش کالاهای مصرفی و نه سرمایهای به ایران بوده است تنها ۲۰ درصد این کالاها سرمایه ای بوده اند و در این بین هم تعداد بسیار معدود قصد صادر کردن تکنولوژی به ایران داشته اند و همچنین عمدتاً بدنبال خرید کالای ایرانی نبوده اند.

وی با طرح این سوال که حال وظیفه ما در قبال این شرایط چیست و آیا فقط وظیفه ما استقبال از هیات های تجاری خارجی است؟ تاکید کرد: قطع به یقین مافیای واردات به مراتب بسیار قوی تر از مافیای تولید و دست اندرکاران صادرات است و اعتقاد دارم که رایزنان تجاری می توانند با توجه به تجاربی که در ۱۵ الی ۲۰ سال اخیر داشته اند نقش پررنگ تری را در شرایط حساس کنونی ایفا کنند. این فعال اقتصادی و حوزه صنعت ایران ادامه داد: با توجه به سوابق کاری . قابل توجه حاضرین و نیز تجارب گسترده و پیشینی که داشته ایم خواهیم توانست به راهکارها و نتایج بسیار بهتر و البته درخشان تری دست پیدا کنیم.

جمیلی در ادامه گفت: درخواست من این است که فارغ از تمامی تعارفات و بوروکراسی های موجود اداری بیان نمایید که چه راهکارهایی باید برای گسترش صادرات در پیش گرفت؟ وی ادامه داد: من یک تولید کننده و صادر کننده هستم و به واردات فکر نمی کنم و نگاه من، نگاه یک صادر کننده است و سوال اینجاست که واقعا چه کاری را باید انجام داد تا صادرات را حداقل دو برابر کنیم؟ وی سپس افزود: ما می دانیم بسته ای که هم اکنون دولت برای خروج از رکود ارائه کرده است به تنهایی تنها در حد ۲۰ درصد تاثیرگذار است و لذا اگر بخواهیم به ۸۰ درصد ظرفیت مابقی بیاندیشیم، راهی جز صادرات در پیش روی ما نیست!

وی ادامه داد: بدون هیچ رودربایستی باید بدانیم که تا پایان سال با مشکلات عدیده ای در تولید روبرو خواهیم بود و کارخانجات تولیدی نیز بشدت بر سر تولید خود مشکل دارند که این مشکل یا مشکل فروش یا مشکل مواد اولیه یا در موضوع سرمایه در گردش با مشکل مواجه هستند.

جمیلی اعلام کرد: این سه مشکل تاکنون در هم انباشته شده است و نرخ تولید را کاهش داده است و باید گفت اگر تولید در کشور لطمه بخورد، آسیب های اجتماعی بسیاری به کشور وارد خواهد شد و در این شرایط بحران های اجتماعی را در این شرایط نمی توان کنترل کرد.

ابراهیم جمیلی تاکید کرد: ما به دنبال منافع ملی و دفاع از آن هستیم در نتیجه در هر کجا باشیم منافع ملی ارجح است و ما نه به جناح خاصی وابسته هستیم و به غیر از تفکر اقتصادی به موضوع دیگری نمی اندیشیم. رئیس خانه اقتصاد ایران اعلام کرد: خانه اقتصاد ایران تشکلی محسوب می شود که از افرادی تاثیرگذار در اقتصاد تشکیل شده است و الگو و نمونه این تشکل از تشکل هایی مشابه که در کشور های توسعه یافته و در حال توسعه بسیار یافت می شوند برداشته شده است.

ظرفیت نامحدود خانه اقتصاد ایران برای  فعالیت بازرگانان و تجار

جمیلی سپس در ادامه به ظرفیت های موجود و پیش بینی شده در خانه اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: حسنی که این تشکل نسبت به اتاق بازرگانی ایران دارد این است که برای عضویت در آن احتیاج نیست تا اعضا صاحب کارت بازرگانی باشند و مطمئنا چون صاحبان کارت بازرگانی نماینده تمام فعالان اقتصادی نیستند ما قصد داریم برای این تشکل بدون محدویدیت از فعالان اقتصادی و کارشناسان و اساتید دانشگاهی بهره ببریم.

وی در تشریح اهداف خانه اقتصاد ایران افزود: تشکیل مرکز آمار، ایجاد مرکز اعتبار سنجی بخش خصوصی با داشتن نگرشی بی طرفانه مورد استناد شرکت های بخش خصوصی و وارد کنندگان و صادر کنندگان به کشور از جمله اهداف این تشکل محسوب می شود. رئیس خانه  اقتصاد ایران تاکید کرد: ما همچنین بخشی را با عنوان باشگاه مشاوران تشکیل داده ایم که در بخش های حقوقی، مالیاتی، بانکی، مالی، کارگری و بیمه و بین الملل که از نیازهای فعلی کشور است، برای اعضاء و غیر اعضاء با حداقل هزینه خدمات مشاوره ای ارائه می دهند.

توان صادرات برق کشور

در ادامه این جلسه امیر منصوری مدیر عامل شرکت آرتا نیروی سبلان در خصوص راهکارهای افزایش صادرات کشور گفت: تولید انرژی برق کشور در حال حاضر به ۷۴ هزار مگاوات رسیده است که با توجه به مازاد تولیدی که داریم می توانیم بخشی از آن را به کشورهای همسایه که نیازمند انرژی بیشتر و خواهان واردات برق هستند صادر کنیم. وی افزود توجه ویژه به این امر می تواند جایگزینی برای صادرات مواد خام باشد که اگر چنین شود ما دارای مزیت های اقتصادی و استراتژیک قابل توجهی در عرصه صادرات خواهیم شد.

ضرورت به روز کردن تکنولوژی کشور

سعید صمدی، رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران نیز به عنوان یکی دیگر از سخنران حاضر در این جلسه گفت: ایران جزو ده کشور بزرک دارنده ذخائر معدنی است  و در سطح قاره آسیا نیز بسیار مطرح است ولی متاسفانه به رغم این ظرفیت ها و پتانسیل قابل توجهی که داریم نتوانسته ایم بخش عمده آنها را عملی کرده و به فعلیت برسانیم. صمدی همچنین یکی از مشکلات موجود در این حوزه را به روز نبودن صنایع فعال در آن خواند و گفت از نظر تکنولوژیک نسبت به کشورهای پیشرفته دارای صنایع بسیار عقب افتاده ای هستیم که همین امر قیمت مواد تولیدی را بسیار بالا می برد که بطور طبیعی از توان رقابتی ما می کاهد در نتیجه می بایست در زمان فعلی برنامه ای منسجم برای به روز کردن تکنولوژی های موجود رد صنایع مختلف کشور بکنیم.

اهمیت داشتن اطلاعات به روز از کشورهای مختلف

حسن نیک کار اصفهانی؛نایب رئیس کمیسیون صنعت خانه اقتصاد ایران نیز در ادامه جلسه خطاب به حاضرین گفت: داشتن اطلاعات دقیق و کاربردی از کشورهای مختلف برای صنایع و تاجران و بازرگانان ایرانی بسیار حیاتی است چون داشتن این اطلاعات این امر مانع از وقوع اشتباه در انتخاب کشورهای هدف و مقصد می شود لذا من از رایزنان اقتصادی و بازرگانی کشور درخواست دارم تا با همکاری با خانه اقتصاد ایران و دیگر ارگان ها و سازمان های مرتبط یک سیستم کاربردی برای در اختیار قرار دادن اطلاعاتی که از کشورهای مختلف دارند طراحی کنند این امر در فضای فعلی کشور و نیز در فضای رقابتی منطقه ای برای ما بسیار ضروری و حیاتی است و می تواند باعث تغییر در سیاست های تولیدی ما در داخل و تعیین هرچه بهتر مقصدهای صادراتی مان شود.

لزوم توجه به صنعت توریسم در لبنان

اما محمد حسین سجادنژاد نخستین رایزن بازرگانی حاضر در جلسه بود که پس از شنیدن دیدگاه اعضای خانه اقتصاد ایران به بیان نظراتش پرداخت وی که اینک رایزن بازرگانی ایران در لبنان است سعی نمود تا در خصوص محل ماموریت خود اطلاعاتی را در اختیار حضار قرار دهد. سجادنژاد گفت: مهمترین صنعت موجود در لبنان توریسم است و می توان گفت منبع درآمد اصلی این کشور به شمار می رود صنعتی که مورد استفاده حداکثری سایر کشورهای عربی هم قرار می گیرد وی افزود در خلال سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ حدود ۴ هزار شرکت جدید اروپایی و آمریکایی در لبنان ثبت شده است و مشغول به فعالیت در این کشور شده اند. این کارشناس مسائل بازرگانی لبنان همچنین یکی از مشکلات اصلی شرکت ها و بازرگانان و تجار کشور را ضعف در حوزه ارتباطات و نیز مسائل مربوط به زبان های عربی، انگلیسی و فرانسه که در لبنان رایج هستند خواند و گفت می بایست در این حوزه اقدامات عاجلی روی دهد و همچنین برای حضور جدی تر در صنعت توریسم این کشور برنامه ریزی بهتری شود.

نحوه تعیین کشورهای هدف برای گسیل رایزنهای بازرگانی

رضا عباسقلی مدیرکل دفتر امور نمایندگی های سازمان توسعه تجارت به عنوان سخنران بعدی به کمیت و کیفیت حضور رایزنان بازرگانی ایران در کشورهای مختلف پرداخت. وی تعداد رایزن های بازرگانی مستقر را ۲۶ نفر اعلام کرد و گفت به این جمع ۶ رایزن افتخاری هم باید افزود. عباسقلی درباره نحوه تعیین رایزن های بازرگانی در کشورهای مختلف گفت: رایزنها با توجه به لیستی از اهمیت کشورهای مختلف تعیین می شوند. وی همچنین گفت تعیین رایزن های اقتصادی متاثر از امضای تفاهم نامه های مشترک میان کشورهاست و تلاش بر این بوده تا در کشورهایی که از نظر اقتصادی، بازرگانی و صنعتی برای ما دارای اهمیت هستند نفراتی را تعیین و گسیل کنیم تا بتوانیم اطلاعات به روزتری کسب کرده و زمینه تعامل و تبادل بین دو کشور را بیش از پیش فراهم سازیم.

صادرات مهمترین معضل کشور

کیومرث فتح الله کرمانشاهی رئیس کمیسیون توسعه صادرات خانه اقتصاد ایران نیز ضمن مثبت ارزیابی کردن همایش های اینچنینی و لزوم ارتباط سازمان یافته تر میان رایزنان بازرگانی کشور با فعالین اقتصادی و صنعتی کشور گفت: صادرات مهمترین معضل اقتصادی کشور محسوب می شود برای حل این موضوع هم باید نکات و مسائل مختلفی را در نظر بگیریم لازمه هر کار صادراتی این است که ما در ابتدا  کشور مقصد را بشناسیم و مطالعه کنیم و با استفاده از رابطان اقتصادی خود بتوانیم کار را به سر انجام برسانیم و این حالت بالقوه با ارتباطات بیشتر به فعلیت خواهد رسید. فتح الله کرمانشاهی در ادامه تاکید کرد: اگر شخصی توانایی تولید را دارد بایستی به افرادی که در این کار تجربه دارند مراجعه کند. به طور مثال در کشوری مثل کره جنوبی شرکتی کار صادرات چندین شرکت را به طور همزمان انجام می دهد و این امر باعث کاهش هزینه ها، کاهش وقت و افزایش راندمان در تولید و صادرات می شود که می تواند برای ما نیز الگوبخش باشد. وی افزود: اگر ما ظرفیت های داخلی را بخوبی بشناسیم و از ظرفیت و پتانسیل همکاری های متقابل بهره ببریم بخوبی می توانیم به نحو مطلوب و کارآمدتری بازارهای هدف را شناسایی و در آنجا برای رقابت با دیگران حضور پیدا کنیم.

لزوم تسهیل ارتباط با رایزنهای بازرگانی

در ادامه این نشست علیرضا ملک پوری عضو کمیسیون صادرات خانه اقتصاد ایران و مدیر گروه سپهر ضمن مهم قلمداد کردن کار رایزن های بازرگانی کشورمان گفت: درخواست من این است که اگر امکان آن وجود دارد، رسالت رایزنان را برای ما تشریح کنید و اینکه رایزن ها چه کمک ها و تسهیلاتی را می بایست در اختیار فعالین بازرگانی و اقتصادی قرار دهند؟ ملک پوری همچنین خواهان افزایش ارتباطات سازمان یافته از طریق مجراها و کانال های مشخص شد و گفت می بایست نحوه دسترسی فعالان اقتصادی و صنعتی با رایزنها بیش از پیش تسهیل شود و همینطور اطلاعات و بانک های اطلاعاتی صنوف را در کشورهای مختلف در اختیار ما قرار دهند تا بهتر بتوانیم برای صادرات در کشورهای مختلف برنامه ریزی و اقدام کنیم.

خانه اقتصاد پل میان بازرگان و رایزنان

مسعود دانشمند دبیرکل خانه اقتصاد ایران یکی دیگر از سخنرانان اصلی همایش روز شنبه بود وی نیز در نگاهی انتقادی به وضعیت موجود گفت: اشکال اساسی میان فعالان اقتصادی و رایزنان تجاری این است که فاصله زیادی بین ما وجود دارد و ما به عنوان خانه اقتصاد ایران می خواهیم به مثابه یک پل میان بازرگانان و رایزن ها عمل کنیم تا این فاصله را پر کنیم چرا که انجام این امر باعث افزایش و سرعت ارتباطات و کمتر شدن مشکلات می شود.

دانشمند در ادامه تصریح کرد: دوران اقتصاد دولتی سپری شده است و رقابت و اقتصاد رقابتی جایگزین آن شده است. چاره اقتصاد ما نیز همین است یعنی به بخش خصوصی بهایی جدی و عملی بدهیم این مساله باعث نجات اقتصاد ما و افزایش ظرفیت ها و توان آن برای رقابت با دیگران در بازارهای منطقه ای و بین المللی می شود. دبیر کل خانه اقتصاد ایران همچنین وجود تصویرهای نادرست از ایران را یکی از عوامل بازدارنده و منفی برای بازرگانان و صادر کنندگان خواند و گفت می بایست این چهره و تصویر نادرست را به کمک هم اصلاح کنیم. دانشمند اخلاق تجاری درست را یکی از ابزارهای بهبود چهره ایران در بازارهای مالی و تجاری بین المللی ارزیابی کرد و تاکید کرد باید اخلاق تجاری نادرست ریشه کن کرده تا اخلاق تجاری درست و متعهدانه تر جایگزین آن شود این امر باعث افزایش اعتماد و اعتبار ایران در نقاط مختلف می شود.

دانشمند گستردگی حوزه اقتصاد را عاملی دانست که نیاز اقتصاد کشور به تشکیلات و سازمان های مختلف و تخصصی اقتصادی و بازرگانی را دوچندان می کند و در همین راستا «خانه اقتصاد ایران» را تشکیلاتی خواند که تلاش دارد چالش ها و مشکلات تین چنینی را کم کند. ابراز امیدواری کرد گروهها و تشکیلات تخصصی دیگری نیز تشکیل شوند چرا که معمولا نمی توان از سیستم دولتی پاسخ به هنگامی را دریافت کرد در حالی که کسی که به شما مراجعه می کند پاسخ دقیق و به هنگامی را می خواهد و مورد اعتماد واقع شدن با این پیش شرط است که اگر کسی به شما مراجعه کرد با دادن اطلاعات درست به شما این اعتماد را پیدا کند.

مشکلات رایزنهای بازرگانی

اما یکی دیگر از رایزن های بازرگانی کشور که در این جلسه صحبت کرد حسن فراجی راد رایزن افتخاری ایران در اندونزی بود. وی بیشتر تلاش کرد تا مشکلات و محدودیت هایی که رایزنان با آن مواجه هستند را برای حضار تشریح کند فراجی راد در همین زمینه گفت:  یک رایزن بازرگانی می بایست حداقل به ده جای مختلف و سازمان ها و ارگان های مختلف و متفاوتی پاسخگو باشد و همین امر و برخی حساسیت های دیگر منجر به کُند شدن و در نتیجه کاهش راندمان رایزن ها می شود لذا با این محدودیت هایی که با آن روبرو است نمی توان از وی انتظار داشت که بتواند پاسخگوی تمامی سوالات در حوزه و محل ماموریتش باشد. فراجی راد افزود بعضاً محدودیت های مالی نیز وجود دارد بطور مثال همه اطلاعات و آمارها در کشورهای مختلف مجانی و یا بطور راحتی در دسترس نیستند و برای بدست آوردن آنها گاه لازم است هزینه مالی کرد و یا اقدامات مختلف دیگری انجام داد که همین امر هم با توجه به محدودیت و مشکلاتی که هست معمولاً انجام نمی پذیرد لذا تاکید می کنم که نمی بایست همه مشکلات موجود در عدم اطلاع رسانی مناسب را متاثر از فعالیت رایزن بازرگانی قلمداد کرد.

سپس مجید قربانی فراد رایزن بازرگانی ایران در تونس در همین رابطه  گفت: سازمان توسعه تجارت تاکید ویژه ای بر دادن سرویس ویژه به بخش خصوصی داشته و دارد بطور مثال در همین راستا برای کشور تونس سایتی در نظر گرفته شده است که اطلاعات مناقصات در آن قید شده و نمایشگاهها و اطلاعات تمام تجار در آن گذاشته شده است که فقط اطلاعات مربوط به آن تاکنون بطور عمومی منتشر نشده است.

اهمیت اطلاعات شفاف و غیررانتی بودن آن

اما سید علی صدری نایب رئیس خانه اقتصاد ایران ضمن اهمیت تبادل اطلاعات صحیح و جامع از گروهها و هیات های اقتصادی و تجاری خارجی که به ایران می آیند به یک تجربه خود در این زمینه اشاره کرد و گفت: سال ۹۲ یک تشکل اقتصادی فرانسوی قصد ورود به ایران را داشت که ما نیز قصد همکاری با آنها را داشتیم اما متاسفانه اطلاعات دقیقی در مورد این هیات به ما که بخش خصوصی بودیم داده نشد و بعدها متوجه شدیم این اطلاعات بصورت غیرقانونی به گروه و بخشی دیگر فروش رفته است و این نوعی رانت و سودجویی و رقابت غیرمنصفانه را ایجاد می کرد، طبیعی است در چنین شرایطی بخش خصوصی توان ورود موثر و رقابت سازنده را نخواهد داشت. لذا با توجه به تجربه ای که به آن اشاره کردم رویه صحیح این است که این اطلاعات بطور شفاف در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد.

همچنینمجتبی شهبازی، کارگزار بورس بهگزین نیز یکی دیگر از سخنران این جلسه بود که دیدگاههای خود را مطرح کرد وی گفت: ما اقدام به راه انداری بخش بازار بین المللی کرده ایم و متخصصانی که به زبان انگلیسی آشنا بوده اند را استخدام کرده ایم و کاتالوگ و بروشور چاپ و سایت راه اندازی کرده ایم و از چندین هیات خارجی برای بازدید از آن دعوت کردیم و مایل هستیم تا بدانیم چگونه می توانیم سرمایه جذب کنیم؟

بهروز خدارحمی عضو کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد و عضو کانون نهادهای سرمایه گذاری نیز گفت: چشم انداز ورود سرمایه گذاری به کشور تغییر پیدا کرده است در یکسال گذشته از ۱۰ نفر وارد شده به کشور تعداد ۷ نفر آنها به قصد شیادی و کلاهبرداری وارد کشور شده اند و قصد ورود پول را به کشور نداشته اند، حال سوال من این است که چگونه ممکن است تعیین کرد که آیا فردی از سوی مجموعه معتبری ورود پیدا می کند قصد و نیتش تجارت صحیح و قانونی است یا خیر؟

ضیا متحدان رئیس کمیسیون واردات خانه اقتصاد ایران آخرین سخنرانی بود که در همایش خانه اقتصاد ایران و رایزنهای بازرگانی کشور به بیان دیدگاهها و برخی تجاربش پرداخت و در همین راستا گفت: در هنگامه سقوط اتحاد جماهیر شوروی من در باکو فعالیت اقتصادی داشتم در آنجا در پروژه اول موفقیت هایی بدست آوردم اما در پروژه های بعدی دچار مشکلاتی شدم در این زمان به رایزن اقتصادی کشورمان مراجعه کردم اما وی نتوانست کمکی به من بکند، به باور من می بایست سیستم حمایتی کشور از بازرگانان و تجار فعال در خارج از کشور تقویت شود. همچنین در کنار این مورد باید تاکید کنم تجار و فعالان اقتصادی و صنعتی می بایست با کیفیت بالایی به ارائه خدمات و یا صدور اجناس و کالا دست زنند تا بتوانند نوعی اعتبار را برای کشور در بازارهای خارجی فراهم کنند.

بازدید 2044 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس