دوشنبه 31 شهریور 1399
Mon 21 Sep 2020
ساعت:16:49:47
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

چهارشنبه, 01 ارديبهشت 1395 ساعت 10:09

جلال پور در دیدار با خانه اقتصاد مطرح کرد/جلوی چند قطبی شدن اتاق را گرفته ایم مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

صبحانه کاری مدیران خانه اقتصاد ایران و ریاست اتاق بازرگانی ایران در حالی برگزار شد که حضور چهره های مطرحی از حال حاضر و گذشته اتاق به عنوان اعضای هیأت رئیسه و روسای کمیسیون های تخصصی خانه اقتصاد ایران در عمل این جلسه را به یک تجدید دیدار دوستانه بدل کرد. هرچند که در این جلسه زمینه های همکاری میان خانه اقتصاد ایران و اتاق بازرگانی مورد بررسی طرفین قرار گرفت.

در ابتدای این دیدار که به میزبانی اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، محسن جلال پور، رئیس اتاق ایران با تأکید بر این که اکثر افراد خانه اقتصاد ایران از چهره های مطرح اقتصاد و افراد اثرگذار تشکیل هستند گفت در دوره هفتم مهمترین وظیفه ای که من در هیأت رئیسه بر عهده داشتم هماهنگی، همنوایی و همگرایی میان هیأت رئیسه بود و سعی کردم اختلاف نظرها که البته طبیعی است را کاهش دهم تا هیأت رئیسه بتواند وظایف خود را به خوبی انجام دهد.

جلال پور افزود متأسفانه این احساس از اواخر دوره قبل وجود داشت که ممکن است اتاق به سمت انشقاق رود و در دوره ای حیاتی نتواند از اقتدار لازم برخوردار باشد به همین دلیل پا به صحنه گذاشتم تا بدون انشقاق، نفرکشی، چند قطبی شدن اتاق و بدون حیدری و نعمتی به پایان برسد و در نتیجه مسئولیت را خودم پذیرفتم و هیأت رئیسه ای واحد به روی کار آمد. رئیس اتاق بازرگانی ایران تأکید کرد نتیجه نگرانی و دغدغه من اجماع روی هیأت رئیسه بود و از ابتدای این دوره من اعلام کردم سیاست هیأت رئیسه استفاده از تمام ظرفیت اتاق است و در اتاق فضای چند قطبی و حیدری، نعمتی نداشته باشیم. وی افزود به دلیل شرایط در ادوار گذشته که چندان محیا اثرگذار بخش خصوصی نبود به همین دلیل اکنون قوه لازم در تشکل ها و اتاق ها وجود ندارد. به گفته جلال پور علی رغم احترام برای تمام ادوار گذشته ولی حتی زمانی که یک دوره خودم در هیأت رئیسه حضور داشتم نیمی از وقتی که گذاشتم بی نتیجه بود چرا که وضعیت کشور ایجاب نمی کرد و نیازی هم نبود چون کسی به اتاق توجهی نداشت و فضای کشور غیرکارشناسی و غیرواقع بینانه بود پس طبیعی است کسی به دنبال توسعه مجموعه تحت مدیریت خود نپردازد.

رئیس اتاق ایران اعلام کرد در این دوره همه چیز برای جهش فراهم شده است چرا که از یک سوی دولتی عاقل و معتقد به بخش خصوصی روی کار است و از سوی دیگر مجموعه روی کار به مدیریت بخش خصوصی اعتقاد دارد. وی افزود دستور مقام معظم رهبری از چند سال پیش مبنی بر اقتصاد مقاومتی و شرایط قیمت نفت و دوران پساتحریم شرایطی ایجاد کرده که نه فقط در ۳۵ سال بعد از انقلاب بلکه در ۸۰ سال گذشته وجود نداشته است به همین دلیل ما احساس بار سنگینی بر دوش داریم که حتی خودم را شایسته این کار نمی دانم ولی قرعه به نام من و هیأت رئیسه فعلی خورده است و به دنبال انتقال اقتصاد دولتی به غیردولتی هستیم.

جلال پور اصلی ترین سرمایه اتاق را اعتماد حاکمیت و مردم به اتاق دانست و افزود ظرفیت زیادی در اتاق وجود دارد و اصلا نگران مسائل مالی اتاق نیستیم و حتی اگر بودجه های جزئی فعلی وجود نداشت مشکلی ایجاد نمی شد بلکه مسئله اصلی اعتماد حاکمیت و مردم است که ۳ پیش نیاز دارد. وی تأکید کرد اول از همه باید در اتاق وفاق وجود داشته باشد و بخش خصوصی حرف یکسانی بزند به همین دلیل دبیرخانه ۳ اتاق مشترک ایجاد شد و حتی دو اتاق دیگر ما را به عنوان سخنگوی بخش خصوصی قبول کرده اند. جلال پور مسئله دوم را کار کارشناسی دانست و افزود باید همه خروجی های اتاق بدون در نظر گرفتن علایق بحث علمی باشد به همین دلیل به زودی مرکز تحقیقات و پژوهش های اتاق به زودی ساماندهی خواهد شد. به گفته رئیس اتاق ایران عامل سوم نگاه به منافع ملی است و نباید اجازه دهیم در اتاق کسی به خاطر منافع شخصی حضور فعال داشته باشد.

رئیس اتاق ایران از مهمترین برنامه های خود را تقویت اتاق های شهرستان ذکر کرد و تأکید داشت هر اتاق باید علمدار توسعه اقتصاد استان باشد. به گفته جلال پور تقویت کمیسیون ها از دیگر برنامه های اتاق است و به دنبال این هستیم که در هر جا کرسی نداریم به دنبال دریافت کرسی هستیم. وی تأکید کرد کرسی برای تقویت تشکل ها و کار کارشناسی است.

در ادامه اعضای هیأت مدیره خانه اقتصاد ایران و روسای کمیسیون های خانه اقتصاد ایران به صورت کوتاه به بیان دیدگاه های خود پرداختند. علی صدری نایب رئیس خانه اقتصاد ایران اعلام کرد باید نگاه بخشی نگری به تشکل ها حذف شود و تفکیک تشکل های عضو و غیرعضو برداشته شود تا تشکل های سراسری بتوانند در اتاق نتیجه بگیرند. وی عضو محوری را عامل اصلی موفقیت هر تشکل دانست و افزود این یک فرصت است که ریاست فعلی اتاق واقعا از بدنه بخش خصوصی است.

ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران اعلام کرد دو بحث اساسی وجود دارد اول اثرگذاری بخش خصوصی و دیگری همگرایی در بخش خصوصی. جمیلی با اشاره به فعالیت های خانه اقتصاد ایران و شکل گیری کمیسیون های خانه اقتصاد افزود ما به دنبال موازی کاری نیستیم بلکه نقاط مغفول واقع شده را ایجاد می کنیم. وی تأکید کرد به دنبال ایجاد مرکز اعتبارسنجی در خانه اقتصاد هستیم چرا که هیچ فعال اقتصادی خارجی در دوران پساتحریم بدون اعتبارسنجی به سرمایه گذاری مشترک نمی پردازند. جمیلی همچنین با اشاره به بحث شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی گفت نباید این شورا به شورای گفت و گوی اتاق و دولت بدل شود و باید از همه بخش خصوصی در شورای گفت و گو استفاده شود. وی تأکید کرد در کمیته ماده ۷۶ نیز باید از بخش خصوصی استفاده کرد و نمایندگان سابق مجلس و بازنشستگان دولتی به عنوان نماینده بخش خصوصی در جلسات حضور پیدا نکند. وی خاطر نشان کرد نقطه نظرهای بخش خصوصی را باید افرادی از بخش خصوصی بیان کنند نه کسانیکه سابقه بخش خصوصی ندارند. جمیلی با تأکید بر این که کمیسیون های خانه اقتصاد آمادگی همکاری میان کمیسیون های خانه اقتصاد و کمیسیون های اتاق بازرگانی را دارد تأکید کرد کارهای تحقیقاتی می توان برون سپاری شود و خانه اقتصاد در این مسیر پتانسیل های بسیار زیادی دارد.

به گفته رئیس خانه اقتصاد ایران یکی از کارهای اساسی ایجاد مرکز آمار است که طبق قانون اتاق بازرگانی اجازه ایجاد آن را دارد. جمیلی تأکید کرد خانه اقتصاد ایران می تواند این مرکز را ایجاد کند و مطمئنا روی منافع ملی کشور بسیار اثرگذار خواهد بود چرا که یکی از مهمترین ضعف های کشور عدم ارائه آمار واقعی است و اگر بخش خصوصی بتواند خود آمار واقعی ارائه کند مطمئنا کمک بزرگی به حاکمیت خواهد کرد. جمیلی با اشاره به تجربه دستکاری آمار در دولت قبل گفت آمار مرکز آمار و بانک مرکزی با همدیگر بارها مغایر بود و باید این مشکل را با ارائه آمار توسط بخش خصوصی حل کرد.

جلال پور در پایان جلسه اعلام کرد شورای گفت و گو برای اتاق نیست و فقط دبیرخانه در اتاق است و این دیدگاه که فقط اتاق در شورای گفت و گو حضور پیدا کند در حقیقت به شورا آسیب می زند. وی با اشاره به نواقص شورای گفت و گو اعلام کرد تا کنون وزیر کشور به این شورا اضافه شده است تا مصوبات شورای گفت و گوی شهرستان ها قابل پیگیری باشد و از سوی دیگر مجمع سالانه این شورا به نام مجمع اقتصاد ایران به ریاست رئیس جمهور برگزار شود و به صورت فصلی اتاق در هیأت دولت گزارش خود را به دولت ارائه دهد. رئیس اتاق ایران تأکید کرد حضور در این شورا محدود است و ۸ عضو بخش خصوصی بین اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و اتاق تعاون تقسیم می شوند و بنا به فراخور جلسه از افراد مختلف دعوت می شوند.

جلال پور تأکید کرد اتاق بنا دارد که در هیچ کار اجرایی ورود پیدا نکند و اتاق تبدیل به ستاد می شود. وی تأکید کرد تمام وظایف اتاق به تشکل ها و اتاق های استانی و مشترک برونسپاری می شود و اتاق ایران یک نهاد ناظر خواهد بود.

بازدید 1535 بار آخرین ویرایش در چهارشنبه, 01 ارديبهشت 1395 ساعت 10:48

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس