جمعه 17 مرداد 1399
Fri 07 Aug 2020
ساعت:04:50:39
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

چهارشنبه, 01 ارديبهشت 1395 ساعت 10:28

ضرورت ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نخستین جلسه کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد ایران با حضور حداکثری فعالان و کارشناسان این حوزه برگزار شد و مسائل پیرامون بازار سرمایه مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

ضرورت ورود سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه        

در نخستین جلسه کمیسیون بازار سرمایه ابراهیم جمیلی رییس خانه اقتصاد نکاتی را در خصوص وضعیت بازارهای پولی و مالی عنوان کرد و گفت: دور شدن از هیجانات منفی که در زمان مذاکرات بر بازار سرمایه حاکم بود یک اتفاق مهم تلقی می شود. در شرایط فعلی بازار سرمایه وضعیت مطلوبی ندارد و معاملات این بازار به نحوی پیش می رود که فقط ارزش شاخص ها حفظ بماند.

جمیلی با انتقاد از رکود حاکم بر بازار گفت: کنترل تورم به تنهایی کار ساز نیست و اگر تورم یک رقمی شود اما صنعت رونق نگیرد، فعالان سرمایه از این شرایط بهره کافی نخواهند برد.

رییس خانه اقتصاد اعلام کرد: اگر تلاش دولت به نحوی بود که میزان تورم بین ۱۵تا ۲۵درصد می شد اما موضوع رونق تولید مورد توجه قرار می گرفت، به طور حتم اقتصاد کشور شرایط بهتری داشت.

جمیلی با طرح ۲سوال مبنی براین که چگونه می شود بازار سرمایه را موتور حرکت اقتصادی قرار داد و به چه صورت سرمایه سرمایه گذاران خارجی را در بورس وارد کرد، موارد مهمی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد.

وی در تشریح برنامه های خانه اقتصاد ایران اعلام کرد: ۴سال از آغاز به کار خانه اقتصاد ایران می گذرد و هدف اصلی این مجموعه معرفی چهره های جدید اقتصادی  به کشور و ارائه راهکارهای تخصصی در بخش های مختلف صنعت می باشد.

جمیلی از جلسه اعضای هیات مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر وزیر اقتصاد خبر داد و  گفت: در جلساتی که با مسئولان دولتی داریم تلاش می کنیم که نظرات بخش خصوصی را به دولتمردان انتقال دهیم وانعکاس دهنده خواسته های بخش خصوصی باشیم. باید اعلام کرد که مسائل مرتبط با  شرایط کشور پس از دوران تحریم نخستین بار در این تشکل بررسی شد و پس از مدتی در محافل دیگر با عنوان دوران پساتحریم مطرح شد.

بازار پول و سرمایه بیمار است

مسعود دانشمند دبیر کل خانه اقتصاد نیز طی سخنانی اعلام کرد: زمانی که تیم مذاکره در ژنو بود و اهمیت مذاکرات هسته ای روز به روز روبه افزایش بود، این موضوع مورد توجه قرار گرفت که چطور می توان ورود هیات تجاری خارجی را به خوبی مدیریت کرد و از ظرفیت های اقتصادی آن ها به خوبی بهره برد.

وی با بیان این که بازار پولی و مالی نیاز به اصلاح دارد افزود: بازار بانکی به ابزار های سرمایه ای جدیدی نیاز دارد، بانکداری در دنیا تغییرات زیادی کرده است و در دنیای مدرن امروز موسسات مالی فقط مکانی برای افتتاح حساب و دریافت دسته چک نیست.

وی ادامه داد: در کمیسیون بازار سرمایه  قصد داریم تا تعریف جامعی از بازار سرمایه داشته باشیم و از طریق کار کارشناسی به دولت راهکار ارائه بدهیم. آثار بالینی در اقتصاد ما نشان می دهند که بازار مالی و پولی  بیمار است و  رکود یکی از  نشانه های این مشکل است.

سرمایه گذاران خارجی با اهداف وانتظارات مختلف وارد کشور می شوند

در ادامه جلسه اعضای حاضر در این کمیسیون به بیان مسائل پیش روی بازار سرمایه و پرداختند و در این خصوص بهروز خدارحمی عضو کانون نهاد های سرمایه گذاری ایران اعلام کرد: اثرگذارترین وزارتخانه در حوزه بورس و بازار سرمایه وزارت اقتصاد و امور دارایی است و تعامل با این وزارت خانه و خواسته هایی که فعالان این بازار دارند می تواند اتفاقات خوبی را به ارمغان بیاورد. انتظارات از دولت جدید بالا رفته است اما دولت هم عملکرد خودش را داشته است و می بایست در ارزیابی از عملکرد دولت همه شرایط را مد نظر قرار داد.

وی با اشاره به تغییر قیمت سهام گفت: از نظر فعالان بازار سرمایه این اختلافی که در قیمت سهام ایجاد می شود نشانه انتظار سرمایه گذاران از سهام است.

خدارحمی بیان کرد: در حال حاضر زیر ساخت های بازار سرمایه برای جذب سرمایه گذار مهیا نیست. سرمایه گذاری های خارجی باید به نسبت خواست سرمایه گذار در شکل ها و مدل های گوناگونی مصرف شوند و سرمایه گذاری مدل شراکت طولانی مدت بدون ریسک را انتظار دارد و در این بین هستند شرکت هایی که خواهان سرمایه گذاری کوتاه مدت حتی با ریسک بالا هستند.

عضو کانون نهاد های سرمایه گذاری ایران گفت: از جمله مزیت های بورس نسبت به دیگر بخش های اقتصادی شاخص های بورس است. ویژگی مهم بورس این است که رشد و افت در آن همواره قابل رصد کردن است.

نرخ خوراک پتروشیمی ها غیر کارشناسی تعیین شد

اصغرعابدی فعال بازار سرمایه گفت: از جمله صنایعی که بازار سرمایه به بقای آن مرتبط است صنعت فولاد است که در حال حاضر شرایط این حوزه مطلوب نیست. حامل های انرژی افزایش قیمت داشته است،نرخ خوراک پتروشیمی ها با تعیین قیمت ۱۳سنت که توسط نمایندگان خانه ملت تصویب شد نشانه نگاه غیر کارشناسانه در مجلس بوده است و این عوامل در دراز مدت تاثیر خود را بر بازار سرمایه نشان می دهد.

وی افزود: صنعت پتروشیمی کشور زیان ده نیست اما باید بپذیریم که سود دهی و قدرت رقابت ندارد.

با روشن شدن تکلیف برجام؛ تعیین وضعیت اقتصادی روشن تر می شود

حمید میرمعینی فعال بازار سرمایه نیز در بخش دیگری به طبقه بندی ارکان مختلف بازار پرداخت و با دسته بندی عوامل موثر بر بازار در سطح کلان و خرد اعلام کرد: موضوع برجام، یک موضوع کلان است که تاثیر خود را در بازار می گذارد و امروز تکلیف آن به طور نسبی روشن شده است.

میر معینی با اشاره به سیاست گذاری های دولت در زمینه بهبود فضای کسب وکار به عنوان عامل تاثیر گذار بر بازار سرمایه افزود: دولت برنامه ای برای ایجاد رونق اقتصادی ندارد. سیاست های دولت یازدهم به سمت انقباض است و قوانین مالیاتی نیاز به اصلاح دارد.

وی با تاکید بر اینکه حضور یک نماینده بازار بورس در جلسات هیات دولت ضروری است، اعلام کرد: تصمیم گیرندگان عرصه اقتصاد هیچ نقشی را برای بازار سرمایه قائل نمی باشند. در حالیکه در سایرکشورها مدیران بورس در صحنه اقتصادی نقشی ویژه دارند.

وی اعلام کرد: با تهیه یک برنامه جامع می توانیم عوامل شوک دهنده به بازار سرمایه را رصد کنیم تا شوک عوامل خارجی به بازارهای داخلی را کاهش دهیم.

دولت یازدهم برنامه ریزی روشنی نداشت

در ادامه مجتبی شهبازی یکی دیگر از فعالان بازار بورس با انتقاد از عملکرد دولت یازدهم در خصوص نبود یک برنامه جامع اقتصادی گفت: دولت روحانی در شروع کار سرمایه گذاری در بورس را به شدت تشویق می کرد اما بعد از دو سال شاخص های بورس افت کرد. این در حالی است که خبر می دهند ۳۰میلیارد دلار قرار است از خارج وارد بازار سرمایه شود اما به میزان کافی سهم فعال در بازار سرمایه موجود نیست.

بورس دچار مدزدگی شد

مومن زاده ناظر فعالیت های بورس نیز گفت: اختلاف نظرها بازار را تحت تاثیر قرار می دهد که این تاثیر روی بخش خصوصی و دولتی نمود پیدا می کند. نقشه نظام تامین مالی کشور لازم است که تهیه گردد و گروه های صنعتی می بایست توسعه یابند.

مومن زاده افزود: برای ورود به بورس لزومی ندارد شرکت های کوچک بدون توجیه اقتصادی وارد بورس شوند و هرچه شرکت ها بزرگتر باشند می توانند در قالب برنامه بلند مدت فعالیت آنها را در بورس دنبال کرد. شرکت هایی که به صورت بلند مدت به بورس می آیند این ویژگی را دارند که در قالب صندوق های سرمایه گذاری برنامه فروش سهام آنها را پیش بینی نمود.

وی با اشاره به طرح های بهبود کسب وکار گفت: باید به دنبال راه های افزایش درآمد و فراهم کردن نقدینه مناسب بود.

رونق بورس حبابی بود

سهیل حبیبی فعال بازار سرمایه دیگر عضو کمیسیون با تشریح وضعیت دولت ها در کشورمان گفت: دولت ها حزبی محور نبودند و اداره امور را پیگیری می کردند. بورس در زمان دولت سازندگی رونق گرفت وتا قبل آن شرایط مناسبی نداشت.

حبیبی در ادامه افزود: آنچه که از تاثیر عوامل خارجی بر بورس شنیده می شود جنبه واقعی ندارد و شرایط اقتصادی کشورمان به نحوی نیست که خیلی از این عوامل تاثیر بگیرد. شرایط در دولت های اخیر نابسامان بوده است ورونق های ایجاد شده در بورس هم ناشی از عوامل حبابی و کاملا غیر واقعی بوده است.

فعال بازار سرمایه و کارشناس بانک سامان عنوان کرد: در زمانی که بازار رونق حبابی گرفت خرید فروش سهام گاهی با ۱۰۰درصد سود همراه می شد در حالی که در سال ۸۹حتی یک سهام سوییفت از کشور خارج نمی شد.

وی بیان کرد: دولت یازدهم نیز تلاش خود را داشته است اما نباید نادیده گرفت این دولت شرایط بدی را موقع تحویل گرفتن داشت و امروز هم تحت تاثیر جنگ های داخلی و خارجی هستیم.

حبیبی گفت: زمانی که بابک زنجانی در دوره این دولت دستگیر شد این موضوع با تنش فراوانی همراه شد و آثار بسیاری را بر بازار بورس تحمیل نمود و این موضوع باعث افت افت شاخص های بورس ایجاد شد.

آماده ورود سرمایه گذار خارجی نیستیم

طاهره خارستانی  کارشناس کسب وکار و فعال اقتصادی اعلام کرد: از منظر مدیریتی کشور ما آماده جذب سرمایه های خارجی نیست. با توجه به الزامات کسب وکار شرایط مناسب نیست و هنگامی که حرف از نقل و انتقال سرمایه و سرمایه گذاری می شود شفافیت لازم است.

با توجه بهGDP  توجه به صادرات کنیم

حسین سلیمی دیگر فعال بازار سرمایه طی سخنانی اعلام کرد: ناکارآمدی سیستم اقتصادی را تا چندی پیش به موضوع تحریم و مذاکرات هسته ای ربط می دادند اما موضوع هسته ای به سرانجام رسید و کماکان تاثیری در فضای اقتصادی کشور نگذاشته است. اقتصاد کشور پایه نفتی دارد و تغییر قیمت این محصول به سمت کاهشی باز هم نشان داد که وابستگی اقتصادی ما به نفت خیلی زیاد است.

وی افزود: تحلیل هایی که از بازار سرمایه می شود به طور عمده احساسی هستند و منطق بالایی ندارد.

حسین سلیمی  ادامه داد: رقم فعلیGDP در کشور بین ۴۰۱تا ۴۰۴میلیارد است وبا توجه به حجم فعالیت های عمرانی داخل کشور، باید توجه به صادرات محور کار قرار گیرد و در عرصه صادرات هم کشورهای هند وچین مانع کشور محسوب می شوند.

وی ادامه داد: امنیت سرمایه گذاری نیز موضوعی است که نباید مورد غفلت قرار گیرد. برای سرمایه گذار تفاوتی ندارد که در یک کشور عربی سرمایه گذاری کند یا کشور ایران بنابراین باید شرایط را برای سرمایه گذاری به درستی فراهم کنیم.

این فعال بازار سرمایه عنوان کرد: رکود حاکم در کشور باید به طریقی حل شود و موضوع برجام نیز به سرانجام برسد. همه این عوامل نشان از دوره سخت اقتصادی در میان سال های ۹۴-۹۵خواهد بود. فشار های اقتصادی بر بورس هم تاثیر دارد و بورس را با مشکل روبرو می نماید.

نقدینه کم در کشور مشکل سرمایه گذاری است

علیرضا کدیور فعال بازار سرمایه و تحلیلگر بورس به معرفی عوامل تاثیر گذار چند سال اخیر بر بورس پرداخت و گفت: شاخص امروز(۲۴شهریور ماه ) افت داشت  وبا این افت شاخص بازدهی بورس در سال ۹۴به صفر رسید.

کدیور در ادامه گفت: قبل از مذاکرات، بورس ۱۱درصد افزایش شاخص را تجربه کرد. ۳عامل در افت بورس دخیل بوده است؛ کاهش قیمت جهانی مواد خام مانند نفت، مهم ترین دلیل می باشد چرا که ۶۰الی ۶۵درصد از شرکت های تولیدی بازار بورس در اختیار تولید کننده های مواد خام و معدنی است. کاهش سود آوری این شرکت ها باعث شده اند در بورس تاثیر افت ها ملاحظه شود.

وی افزود: تثبیت نرخ ارز که در همین دولت اتفاق افتاد و تفاوت بالای میان ارز مرجع و ارز آزاد باعث سود آوری کاذب برخی شرکت ها می شد و امروز با کاهش اختلاف در قیمت بین این دو ارز سود آوری شرکت ها کم شده اند و البته بخش زیادی از این شرکت ها هم در بازار بورس فعال هستند. همچنین رکود حاکم کلی بر کشور بر شرکت های خدماتی و تولیدی اثرگذار بوده است و باعث کاهش سطح فروش این شرکت ها شده است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات اساسی در کشور کمبود نقدینگی است، تصریح کرد: همه بازار های سرمایه پذیر به خاطر رکودی که بر آنها حاکم است تقاضا هم در آن ضعیف شده است. بدهی بانک ها نیز به صندوق های از جمله مسایلی است که به صحنه اقتصاد کشور لطمه وارد کرده است.

کدیور با ارائه آماری از میزان حجم معاملات هر روزه بورس گفت: با وجود ۳۷۰هزار میلیارد تومان ارزش کل بورس رقم معاملات در هر روز بورس ۵۰۰ملیارد تومان است و این رقم در بین ۵۰۰شرکتی که فعال در بورس است اگر تقسیم شود به هر شرکت به طور متوسط رقم ۱۰۰ملیون تومان می رسد.

کدیور عنوان کرد: دولت شرایطی را فراهم کند تا ریسک های سیستماتیک با قانون گذاری حل شود و بخش خصوصی فعال بازار سرمایه سیاست های اجرایی را که به اجرا در می آیند از قبل رصد کند. لزوم تنوع در بازار مالی و سرمایه بسیار احساس می شود، در شرایط فعلی سرمایه گذار فقط از محل سود سهم خود منافع حاصل می کند اما با روش های نوین راه های جدیدی می تواند معرفی شود. دولت هم به عنوان بزرگترین متقاضی خدمات باید نقش خود را در اقتصاد پررنگ تر کند.

بازدید 2342 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس