دوشنبه 31 شهریور 1399
Mon 21 Sep 2020
ساعت:15:12:20
 • آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

  آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما

 • جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

  جلسه هییت مدیره خانه اقتصاد ایران با وزیر اقتصاد و دارایی دکتر علی طیب نیا

 • دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

  دیدار اعضای خانه اقتصاد ایران با حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی

 • جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

  جلسه تلفیق هییت رییسه کمیسیون ها و هییت مدیره خانه اقتصاد ایران

چهارشنبه, 01 ارديبهشت 1395 ساعت 14:18

آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نخستین نشست خانه سینما و خانه اقتصاد ایران با حضور اعضای هیات رئیسه  هر دو تشکل و جمعی از فعالان عرصه سینما برگزار شد.

در این نشست مسعود دانشمند دبیرکل خانه اقتصاد ایران با اشاره به مشکلات پیش روی سینمای کشورمان در زمان تصدی گری دولت دهم و پلمپ خانه سینما طی آن سال ها خطاب به حاضرین در جلسه، گفت: ایستادگی و پیگیری شما در بازگشایی مجدد این تشکل قابل تقدیر است. در سال‌‌های گذشته, شاهد بوده‌ایم که همواره به بدنه سینما ضربه وارد شده و عده‌ای برای برآورده کردن مطامع سیاسی  خود از آن بهره برده‌اند.

وی ادامه داد: اما در کشورهایی که تئاتر و سینما را به عنوان یک صنعت پذیرفته‌اند، از آن برای جذب سرمایه و رشد اقتصاد خود بهره‌برداری می کنند.به طور حتم تئاتر می‌تواند به جذب توریست کمک کند و به تبع آن صنعت توریسم می‌تواند زمینه‌ساز رونق اقتصادی در بسیاری از زمینه‌ها از جمله حمل و نقل  و … شود. از آنجا که تئاتر خود درآمدزایی می کند؛ علاوه بر دیدگاه فرهنگی می‌توان با دید اقتصادی به آن نگاه کرد.

دانشمند با بیان اینکه روح حاکم بر جامعه در دوران تحریم و پساتحریم دچار چالش‌های بسیاری شده است، تصریح کرد: از دیگر وظایف عرصه هنر و سینما پرداختن به روحیه مردم است. ایجاد انگیزه و روحیه سازنده در مردم علاوه بر اینکه منجر به تعامل سالم در جامعه می‌شود بلکه باعث زایش و خلاقیت و در نهایت بُرد اقتصادی خواهد شد.

در ادامه این جلسه ایرج تاج‌الدین عضو هیات رئیسه خانه اقتصاد ایران نیز تاکید کرد: آنچه می‌تواند در توسعه هنر در هر کشوری موثر باشد بازتعریف در نقش‌ها  و وظایف نهادهایی است که می‌توانند در این زمینه اثرگذار باشند و به عنوان مثال در زمینه ورزش؛ وزارت ورزش همواره کانون توجه بوده است و این امر باعث شده تا از پرداختن به سایر نهادهای اثرگذار مانند وزارت علوم و آموزش و پرورش غافل بمانیم.

وی افزود: دربسیاری از کشورها، هنر در تولید ناخالص ملی کشورها نقش دارد و باید دید در این دولت‌ها چه سیاستی به کارگرفته می‌شود که هنر منجر به تولید درآمد می‌شود و به درآمد سرانه کشور کمک میکند و این موضوع می‌تواند در تعامل بین خانه سینما و خانه اقتصاد در راس کار قرار بگیرد.

سیدعلی صدری نائب رئیس خانه اقتصاد ایران بر ضرورت تشکیل کارگروهی مشترک خانه های اقتصاد و سینما تاکید کرد و گفت: باید با شناسایی تشکل‌ها و گردآوری آنها زیر یک چتر، کانونی فراگیر تشکیل داد تا بتوان حرکتی ملی را پیش برد. ایجاد کارگروهی مشترک این امکان را فراهم می کند که بتوان بین تشکل‌ها هم‌افزایی به وجود آورد و به حل مشکلاتشان پرداخت.

وی افزود: تمام این تشکل‌ها به نوعی بنگاه‌های اقتصادی محسوب می‌شوند و از لحاظ درآمدزایی دارای وجه مشترکی هستند. برای مثال  می‌توان به تامین بودجه که یک حرکت اقتصادی است در عرصه سینما و ساخت فیلم اشاره کرد.

سیدرضا میرکریمی،  مدیرعامل خانه سینما نیز طی سخنانی اعلام کرد: خانه سینما, تشکلی سیاسی نیست اما ناخواسته وارد سیاست می‌شود و شاید به این دلیل باشد که حوزه هنر را پاشنه آشیل سیاست می‌دانند. آنچه در دولت نهم بر خانه سینما گذشت؛ اتفاقی تاریخی بود و تنها مختص سینما نیست بلکه ثمرات این مقاومت و پایداری را در آینده درتمام نهادهای مدنی می‌توان مشاهده کرد.

میرکریمی ادامه داد: دولت‌ها هرگز تن به خصوصی شدن نخواهند داد و تنها راه موجود تلاش خودِ تشکل‌ها است. در دوره قبل هیات رئیسه خانه سینما, تلاش برای احیاء و دوباره سازی خانه سینما بود اما در این دوره تلاش بر این است که از تکرار اتفاق جلوگیری کنند و تنها راه آن رسیدن به استقلال است. سینما به دلیل  ارتباطی که با جامعه و مردم دارد از اثربخشیِ بسیاری برخوردار است و در حال حاضر کالایی وجود ندارد که بتواند معرف موقعیت و هویت کنونی جامعه ایران باشد مگر سینما و در این راستا باید از این پتانسیل استفاده کرد.

رئیس خانه سینما گفت: در دولت کنونی هیچ حمایتی از حوزه سینما نشده است و ما تصمیمی نداریم  منتظر دولت بمانیم. آنچه حائز اهمیت است این است که ما در ایران و در عرصه سینما در هیچ زمینه‌ای کمبود سینماگرانِ متبحر نداریم.

وی در خصوص آغاز همکاری خانه اقتصاد ایران و خانه سینما اعلام کرد: همکاری با خانه اقتصاد ایران را به فال نیک می گیریم. در این راه می‌توان از تمام امکانات خانه سینما از جمله ۳۲ صنفِ وابسته و امکانات نرم‌افزاری که شامل ۵۰۰۰ عضو می‌باشد استفاده کرد.

در این جلسه ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران گفت:  باید به دنبال راهکاری برای سودآور کردن صنعت سینما باشیم. به طور حتم برقراری ارتباط بین صاحبان سرمایه و عرصه سینما ضروری است. در این زمینه می‌توان در برنامه ششم توسعه  مسائلی را مطرح و بعد مطالبه کرد.

ابراهیم جمیلی افزود: ثروت آفرینی  را ارزش نمی‌دانیم اما بدون رشد اقتصادی نمی‌توان در بحث فرهنگ نیز موفق عمل کرد. توجه ما به منافع ملی است و عرصه سینما و فرهنگ پتانسیل رشد و توسعه را دارد. علاوه بر آن هم زودبازده و هم دراز مدت است.

ابراهیم مختاری  رئیس هیات مدیره خانه سینما نیز با اشاره به اینکه بیشتر اعضای خانه سینما اعضای حقوقی هستند بر لزوم تالیف و تامین نیروهای مولد تاکید کرد و گفت: در حال حاضر درصد کمی از اقتصادِ سینما را بخش خصوصی تامین می‌کند. مختاری در ادامه سخنانش و در تایید صحبت‌های سیدرضا میرکریمی در خصوص کالای صادراتی که نمود فرهنگیِ مردم حال حاضر ایران باشد به فیلم ” گبه” اشاره کرد که استقبال جهانی از آن باعث شد تا علاوه بر فرش دستباف ایران  گبه نیز مورد استقبال و توجه مردم دنیا قرار بگیرد.

بازدید 1914 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

طراحی سایت ، بهینه سازی سایت و نرم افزار حسابداری فناوری اطلاعات پارمیس